Eski Kitapları Tuval Olarak Kullanan bir Sanatçı
11.1.2019 12:18:00

Eğitimpedia 

10 Ocak 2019

Amerikalı sanatçı Mike Stilkey, insanların elden çıkardığı ya da çöpe attığı kitap yığınlarından şaşırtıcı heykeller ve resimler yaratarak onlara yepyeni bir hayat veriyor.

Stilkey'in kendine özgü çalışmaları farklı boyutlardan oluşsa da hep benzer şeyleri çiziyor: "Masalların ve romanların zamansız mekanlarında ve hikayelerinde yaşayan melankolik ve bazen de tuhaf karakterler..."

Stilkey çalışmalarını üretirken de hiç değişmeyen malzemelerin bir karışımını kullanıyor: Mürekkep, renkli boya kalemleri, boyalar ve vernik. Sanatçı bu malzemeleri kullanarak yakındaki kütüphanelerden topladığı kitapların sırtına resimler yapıyor. "Iskartaya çıkarılmış ya da imha edilecek kitapları yeniden kullanıyorum. Beraber çalıştığım ve bana sayısız kitap bağışı yapan pek çok mahalle kütüphanesi var. Çünkü sanat çalışmalarımla bu kitaplara yeni bir hayat vereceğimi çok iyi biliyorlar."

Bir kütüphane müdavimi olan sanatçı, hayal gücünü harekete geçirmek için sık sık kütüphanelerden ödünç aldığı kitaplardan faydalandığını söylüyor.

Sanatçının tüm çalışmaları için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://mymodernmet.com/mike-stilkey-stacked-book-sculptures/