AÖF’lerde 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kaldırılacak mı?
10.2.2018 14:27:00

Açık öğretim öğrencilerine her an müjde gelebilir mi? 4 yanlış 1 doğruyu götürme uygulaması yeniden masaya yatırıldı. Açıköğretim Fakültelerinde (AÖF-AUZEF VE ATA-AÖF) fakültelerinde öğrenim gören milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren o konu yeniden tartışmaya açıldı. Hatta 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması bile gündemde... Konuyla ilgili açıklamayı Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Sn. Şeref Malkoç'tan geldi.

AÖF'LERDE 4 YANLIŞIN 1 DOĞRUYU GÖTÜRDÜĞÜ UYGULAMA KALKIYOR MU?

2 dönem önce yürürlüğü giren AÖF'lerde 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması ile ilgili açıköğretim öğrencilerinin talepleri ses getirdi. Öğrenciler tarafından bu uygulamanın kaldırılmasına için yapılan başvuruların bir kısmı da Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)'na yapıldı. KDK'ye yapılan yapılan şikayetler neticesinde kurum, konuya dair bir görüşme yaptı ve ardından o çok önemli açıklama geldi.

KDK tarafından gerçekleştirilen YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin katıldığı toplantıda, söz konusu uygulamanın kaldırılması yönündeki taleplerin değerlendirildiği toplantıda öğrencilerin "dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulamasının, başarı seviyesini düşürdüğünü ve sınavlara hazırlanmada motivasyonu olumsuz etkilediğini bildirdikleri vurgulandı.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Toplantının ardından yapılan Açıköğretim Fakültesi sınavlarında uygulanan uygulamaya ilişkin Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç bir açıklamada bulundu. Yapmış olduğu açıklamasında uygulamaya yönelik eleştirilerin olduğunu vurgulana Şeref Malkoç "Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor." açıklamasını yaptı.