Bağımlılık konusunda çocukları uyanık yetiştirmek gerek...
8.5.2018 21:17:00

 

Çocukları uyanık yetiştirmek gerek

Yeşilay tarafından düzenlenen ‘8. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' yetenek yarışmasında dereceye giren 18 öğrenci ödüllerine kavuştu. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılık konusunda çocukları uynaık yetiştirmek gerektiğini söylüyor.

Harun Karaburç

06 Mayıs 2018

Yeni ŞafakÇizim: Ayşegül AbuşkaÇizim: Ayşegül Abuşka

YORUM YAP 0)" style="box-sizing: border-box; vertical-align: top; position: relative;">

  • 1
  • 1
  • 1
  • 1

İnsan ve bağımlılık insanoğlunun tarihsel süreci içinde hep var. Bağımlı olmaya da galiba biraz yatkınız. Bu tütün veya alkol gibi madde olabilir. Bağımlılık eylemsel de olabilir. Örneğin şu anda dünyanın en temel problemlerinden biri teknoloji bağımlılığı.

 

 

Aysima Ceylin

 

Türkiye'de O needenle biz beş bağımlılık tütütn alkol madde teknoloji vbve kumar. beş farklı bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve Turkcell sponsorluğu ile tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde bağımlılık temalı "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yetenek yarışması düzenliyor. Bu yıl sekizincisi düzenlenen yarışmanın ödül töreni geçtiğimiz gün yapıldı. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ile bir araya gelip hem yarışmayı konuştuk.

 

 

Buğra Çimen ANTALYA Lise1.

 

TEMEL AMAÇ FARKINDALIK

Yeşilay olarak çocukları işin içine katma ve onları bu programın içine dahil ederek aslında koruyucu ve önleyici temelli yaklaşıma onların gönüllü olarak katılmasını sağlamak adına bu yarışmayı düzenlediklerini söyleyen Öztürk, "Temel amacımız farkındalık oluşturmak. Bundan kastımız da ilkokul, ortaokul ve lise dönemindeki çocuklarımız ve gençlerimizin zihninde Yeşilay fikrini oluşturmak. Bağımlılığın olumsuz etkilerini onların zihninde oluşturmak ve onları da işin içine dahil etmek. Bağımlılık konusunda çocuğun erken dönemden itibaren uyanık ve bağımlı olmama tarafında olmasını Yeşilaycı bireyler olarak yetiştirmek gerekiyor" diyor.

 

 

Esat Çiftçi ŞANLIURFA İLKOKUL 3.

 

EN RİSKLİ GRUP

Yarışmaya 33 bin 870 eser katıldığını kaydeden Öztürk, bağımlılıkla mücadelede gençler ve çocuklarla çalışmanın önemini ise şu sözlerle anlatıyor: "Bağımlılıkla mücadelede en riskli grup alsında bağımlıllarda gençler ghernagi bir bapımlşılığa başlamaka gençlik gurubunda daha yaygın. Aslında çcoukluktan itibaren bir bilinç gelişirse çocuk hespisnden uzak kalıp hayır demeyi biliyor bilincin çcıoukluk döneminde gençlik döneminde oluşturulması şart.

 

 

Ece Yaşar BALIKESİR Lise3.

 

Özellikle teknoloji bağımlılığı daha ana son dönemin en büyük probnlemi okul öncesi süreçlerde başlaaması nedeniyle biz bu tür durumlarda farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığımız bu çalışmaları eğitmenler eşliğinde ana okullarında da veriyoruz."

 

 

 

Alışveriş bağımlılığıyla mücadele edeceğiz

"Okullardaki yeşilay kolları hep var ama aktif değiller. Onları aktif hale getirmek için uğraşıyoruz. Bağımlılıkla mücadede yeşilay kollarının ciddi bir önemi var. Bu çalışmalarla yeşilay kolunu da daha aktif hale getirmeye başladık" diyen Mücahit Öztürk, sözlerine şöyle devam ediyor: "Dünyanın karşı karşıya kaldığı en yaygın bağımlılık teknoloji, mesela oyun bağımlılığı. Bu bağımlık para kazanmak ve kumarla oyunun birleştirilmesiyle daha da tehlikeli bir hal alıyor." Bugün bu bağımlılıktan bahsediyoruz ama gelecekte bizi hangi bağımlılıklar bekliyor diye sorduğumuzda Öztürk, "Gelecekte de teknoloji bağımlılığın çeşitleri olacak. Ancak yiyecekle ve alışverişle ilgili bağımlılıklar da çıkacak gibi duruyor. Tüketim toplumu ciddi bir risk oluşturuyor" yanıtını veriyor.