Belgesel çekmek zor mu?
10.2.2018 14:15:00

 

Belgesel çekmek zor mu?

Cevap: "Evet, zor."

Bu kadar entrikanın döndüğü bir sektörde gerçekleri hayvanlar âlemine ait dahi olsa anlatmak zor elbette. Yani kim izler ki Mars'a yapılacak yolculukta en kısa rotanın düz bir hat üzerinde değil de belli bir parabolik eğim üzerinden olmasını. Mars'a mı gidecek adam değil mi? Bunun yerine Ceren'in, Yasemin hakkındaki planları ya da malum hocanın pisicikleri ile çalgılı türkülü hadis yorumu daha makbul değil mi?

Din olgusuna bile magazin havasında yaklaşan bir anlayışla buna müsaade edenin arasında ne kadar fark olabilir ki? Şikâyet etsen ne olacak? Şahsen şikâyette bulunmuş bir birey olarak aldığım cevap daha da korkutucu. "Şikâyetiniz ilgili birimlere iletilmiştir." Ne demek bu? Allaha mı havale ettiniz? Zira ben bu tarz programların din olgusunu zedelediğini ve insanlarımızı temel kavramlardan uzaklaştırdığını yazmıştım size? Anlayacağınız kafamda deli sorular.

Kopuk kopuk yazıyorum ki ana fikri siz toparlayın. Bizim evdeki ekran çıldırmış vaziyette. Tamam, her yazımda serzeniş içindeyim, bunun da en çok ben farkındayım ama inanın komik geliyor artık. "Seçkin" denilebilecek bir yarışmada "kültürlü denilebilecek kişilere "Resimdeki hayvana gitmesi için ne denir?" diye soruldu ki resimdeki hayvan bir attı. Kolay soru sorulur da bu kadar mı saçmalanır. Şayet ben yarışmacı olsam birileri dalga geçiliyor diye düşünürüm. Tamam, higgs bozonunu sor demiyorum ama azıcık ciddiyetle yaklaşın artık olaya. "Deh" diye cevap mı olur arkadaş?

Devlet imkânlarını kullanıyor olmasa TRT'de belgeselden uzak duracak buna eminim. Oysa ki RTÜK ihale ile belgesel çektiriyor. Bu belgeselleri ceza olarak da yayınlatıyordu. Yapımlar o kadar kalitesizdi ki 16:9 formatında iyice dağılıyorlardı. Özel sektörün de birkaç yabancı kopya denemesi oldu. Bunlar başarılı da oldular ancak devamı gelmedi. Reklam geliri kaygısı kaliteli televizyon izleme keyfinin hep önüne mi geçecek?

Cerenin fesatlıklarını izlemektense Nasıl Yapılır'ı izlemek daha mantıklı değil mi? Yahu ben mi farklı ülkede yaşıyorum yoksa bu ülke mi farklılaşıyor? Bizim kültür bize rağmen mi ayakta duruyor artık? Yoksa çoktan yerle bir oldu da bizim mi haberimiz yok? Entrikasız bir aile dizisi olmayacak mı? Kardeşim boşanmanın eşiğine gelmiş bir aile televizyonda kendisini izleyip içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için örnekler bulacağına resmen ayrılık sürecini hızlandıracak mesajlarla karşılaşıyorlar.

Herkesin evinde olan ve günün her saati insanlara ulaşacağınız bir iletişim imkânı varken ve bunu kanunlar çerçevesinde denetlerken bana Ceren'in çevirdiği dolapları, pisiciklerin ultra yakışıklı hacı beye striptiz yapmasını, ilkokul üçüncü sınıf seviyesindeki yarışma programlarını nasıl açıklayacaksınız?

Elin gavuru dediğimiz adam bu hafta içinde Mars'la Satürn'ün arasına elektrikli araba yolladı. Asıl önemli olan yolladığı araba değildi. Önemli olan arabayı yörüngenin dışına çıkaran roketin tekrar Dünyaya iniş yapmasıydı. Bu demek oluyor ki yakın gelecekte taksi çağırır gibi roket çağırıp Ay'a yolculuk yapma imkânı başlayacak.

Dünyanın en proaktif eğitim aracı olan televizyonu kullanamıyoruz. Haberiniz olsun; bir nesil kaybettik, dahası da yolda. Azıcık çeki düzen verin. Yalvarıyorum kaliteli bir belgesel dizisi çekin. Yoksa yemin ederim Japonca kursuna gidip Japon kanalları izlemeye başlayacağım. Orada da durum aynı ise evde Karagöz ile Hacivat oynatırım daha iyi.

DENİZ EGEMEN/MEDYABEY