CESUR BİR ÇOCUĞUN HİKAYESİ: LİON
17.2.2017 14:25:00

89. Akademi Ödülleri'nde "En İyi Film" dalında aday olan Lion çok dokunaklı bir hikayeye sahip. Yaşanmış bir hikayeyi anlatan Lion, hikayenin genel itibariyle hiçbir noktasını değiştirmeden anlatmaya çalışmış. Yönetmen Garth Davis'in ilk uzun metraj çalışması olan Lion; başarılı, sıkmayan ve dramı yerine bir film. Yapımcılar ve yönetmen film için çok ince çalışmışlar. Öyle ki başrol oyuncusunu seçebilmek için 4 bin çocuk ile görüştüklerini söylüyorlar. Bu cesur hikayeyi en güzel şekilde aktarmak isteyen ekip elinden gelen her şeyi yapmış. Sonuç? En iyi film adaylığını bilmemem de güzel ve üzücü bir film olduğu kesin.

Saroo, yaşı küçük olmasına karşın abisi Guddu'yu tatlı bakışları ile ikna eder ve onunla beraber gece çalışmasına çıkar. Tabii Saroo yaşının gereği saat ilerledikçe uyuya kalır ve abisi Guddu da kendisini bırakıp çalışmaya devam eder. Saroo uyandığında kendini bomboş bir mekanda bulur, herkes gitmiştir. Saroo, abisini ararken boş bir trenin içinde uyuya kalır. Tekrar uyandığında kendini evinden çok uzakta, hiç bilmediği bir yerde bulur. Saroo bir şekilde başının çaresine bakmaya çalışır ve en sonunda kendini yetimhanede bulur. Yetimhane, Saroo'ya binlerce kilometre uzakta Avustralya'da aile bulur ve onu oraya gönderir. Saroo, artık büyüdüğü topraklar olan Hindistan'dan çok uzaktadır.

Saroo'nun gerçek bir karakter olması gerçekten de muazzam bir şey. Bu kadar cesur bir çocuğun varlığı takdire şayan. Saroo; Hindistan'ın hiç bilmediği sokaklarında boş boş gezerken kendini bir anda Avustralya'da yıllarca yaşayacağı bir ailenin yanında buluyor. Bu süreçten de sakin kalarak ve cesur davranarak kurtuluyor. 25 yıl Avustralya'da yaşayan Saroo anılarında kalan bir yiyecek yüzünden geçmiş özlemi yaşamaya başlıyor. Gerçek hikayede aslında böyle bir şey yok. Saroo filmde nereden geldiğini bilen biri fakat gerçekte Saroo nerden geldiğini yıllar sonra öğrendiği için Hindistan yolunun tutuyor. Filmde kendisine gitmek için bir motivasyon oluşturuyorlar ve anıları canlanan Saroo, ailesini bulmak için Hindistan'a gitme kararı alıyor.

Burada Sunny Pawar'a özel bir paragraf ayırmak gerekiyor. Kendisinin o "Guddu" deyişine kurban olacağınız küçük aktör inanılmaz bir performans sergiliyor. 2016'nın en takdir edilesi oyunculuklarından birine imza atmış. Aynı şekilde filmde yer alan bütün oyuncular rollerinin hakkını vermişler. Dev Patel, şu ana kadar okuduğu en iyi senaryo olduğunu söylediği film için gerçekten de başarılı bir performans sergiliyor ki bu da onu Akademi Ödülleri'nde "en iyi yardımcı erkek oyuncu" adayı yaptı. Filmin oyuncu seçimlerinde ilginç bir detay var: Nicole Kidman, Sue Brierley rolü için seçmelerle değil bizzat seçilmiş. Bunun sebebi ise Sue Brierley'in yıllar önce kendisiyle tanışmış olması ve kendisini oynayacak yegane kişinin Nicole Kidman olduğunu düşünmesi. Film hakkında bir güzel detay da filmde yer alan harita görselleri Google'dan. Google, film için kendi özel uydu görüntülerini veriyor.


Yönetmen Garth Davis çok temiz bir işe imza atmış. Özellikle Saroo'nun tek başına kaldığı bölümler harika bir şekilde aktarılmış. Aşırı bastırılmış Yeşilçam dramından uzak, tadında bir film Lion. Sıkmıyor, kendini izletiyor. Film hakkında yapacağım tek eleştiri sanırım Dev Patel'in yetişkin Saroo'yu canlandırdığı sahnelerle alakalı. Bir yolculuk hikayesi beklerken daha çok iç dünyası ile savaş veren bir adamın hikayesini izledik. Saroo'nun yolculuğunu çok kısa tutmuş olmaları en azından benim için eksi. Yolculuğunu görmek isterdim. Onun dışında film çok başarılı.

Lion, kaybolan bir çocuğun yıllar sonra ailesini bulma hikayesini anlatıyor ve bunu aşırı bir dram ile değil; sade ve temiz bir dille anlatıyor. Başarılı oyunculuk ve başarılı çekimler var. Üzücü bir film. Saroo'nun tek başına kaldığı sahneler gerçekten üzücü ve etkileyici. Özellikle filmi izlerken izlediğiniz kişinin "gerçekten" yaşamış biri olduğunu düşünürseniz filmin sizde bırakacağı tat farklı olacaktır. Aksiyondan ve gerilimden uzaklaşıp cesur bir hikaye izlemek istiyorum diyorsanız, Lion sizi bekliyor.

 

http://www.arakatsanat.com/cesur-bir-cocugun-hikayesi-lion/