Çocuklara Bağırdıktan Sonra…
27.3.2018 13:55:00

 

| 27 Mart 2018

 

Bir gün evimizin kapısını açtım, yemek masasına oturdum, dizlerimi göğsüme çektim ve başımı gömdüm. Yapmaya çalıştığım tek şey saklanmaktı. O dönem çocuklarım 2 ve 4 yaşlarındaydı. Biririnden tatlı iki çocuğum benden rehberlik beklerken ben onlardan saklanıyordum. Başım dizlerime gömülüyken çocukların annesine son zamanlarda ne olduğunu düşünüyordum. Düşüncelere dalmışken elimin üzerinde küçük bir el hissettim. Oğlum yanımda şefkat dolu bir ses ile ‘yine mi sinirlisin anne' diye soruyordu. Gerçek şu ki sinirliydim.

 

Ebeveynlik, bazen karmaşık ve stresli olabiliyor. Evde sürekli bir şeyler havada uçuşurken gürültü ve kaosun içinde mental olarak ayakta kalmaya çalışırsınız. Şunu bilmelisiniz ki; Beyin stres ile doluyken kaç ya da savaş moduna girer. Anne ve babaların çocuklarına bağırmasının nedeni (savaş modu) ya da mutfağa koşarak bir çikolata yemeleri (kaç modu) bu yüzdendir.

 

Sürekli beyinde karşılaşılan savaş ya da kaç durumları bir süre sonra beynin size net bir mesaj vermesi ile sonuçlanır: Bu çevre güvenli değil. Tam olarak bu nedenle bilinçaltınız kaç ya da saklan komutlarından ziyade en sık başvurduğunuz komutu otomatik olarak devreye sokar; yani bağırmak. Bu durum çocuğunuz ile aranızdaki ilişkinin sağlıksız hale gelmesine neden olur. Ona da ne kadar bağırırsa o kadar haklı olduğunu öğretmiş olursunuz. Sonra çocuğunuzda şunları görmeye başlarsınız: Saygısız davranışlar. Güç gösterileri. Daha az dinleme ve daha az iş birliği.

 

Ebeveynlerin en büyük problemi mükemmel olmaya çalışmak. Şunu kabul etmelisiniz ki sizler de insansınız. Bağırmayı savunuyor değilim ancak bağırdıktan sonra yapacağınız en önemli davranış çocuğunuz ile ilişkinizi tamir etmek ve bu yolla çocukunuza kendisini kaybettiğinde nasıl sakinleşeceğini göstermektir.

 

Oğlum bana ‘Yine mi sinirlisin anne' dedikten sonra olabildiğinde sakin şekilde cevap vermeye çalıştım. ‘Evet sinirliyim ama bunu gösterme şeklim doğru değildi' Hatamı sesli dile getirmem çocuğumun olgunlukla şunu demesine neden oldu. ‘İstersen tekrar deneyebilirsin anne' Bu cümlesinden 5 dakika sonra sarmaş dolaş kek yaparken bulduk kendimizi.

 

Sinirlendiğinizde şunu hatırlayın. Kendinizi kaybedip bağırmanız belli bir noktaya kadar kabul edilebilir ama tamir etmek ve çocuğunuzla ilişkinizi kuvvetlendirmek için yöntemler aramanız şart.

Yazı ve Görsel https://themilitarywifeandmom.com/yelling-at-kids/