Eksen İnsan'da bu hafta televizyon ve yeni medya konuşulacak
25.3.2017 12:30:00

Şule Kala'nın moderatörlüğünde "Eksen İnsan" TRT Diyanet'te bu hafta Diziler , Reklam Filmleri , Yarışmalar konuşulacak.

 Şule Kala'nın moderatörlüğünde "Eksen İnsan", bu hafta yazar ve öğretim görevlisi Gülenay Pınarbaşı ve senarist Eda Tezcan'ı konuk ediyor. Modernleşmenin vitrini, kadınlar oldu. Değişim , onların giyim kuşamı üzerinden düzenlendi. Yeşilçam filmlerinde, değişen Kezban olurken , kültürel değişim salt kıyafete dönüştürüldü. Zamanla bu algı yönetimi belki halktan da gördüğü itibar ile ve teknolojinin çok yönlü boyut değiştirmesiyle, tvlere, sanal ortama ve hatta her an her yerde karşımıza çıkabilecek bilboardlara kadar sıçradı. Bizler ise tüm bu olup biteni büyük bir hızla kanıksadık.  
Dilerseniz süreci daha iyi anlayabilmek adına, sinema filmlerinin bilhassa başlangıcımız olan Yeşilçam filmlerinin bu sürece yön verme gücünden bahsedelim. Bu durumu nasıl anlamak ve yorumlamak lazım? 
Televizyonun hayatımıza girişi TRT ile oldu. Nispeten daha kontrollü bir varoluştu. İnancımıza, kültürümüze uymasa bile pek çok görüntü ve ses evimize misafir oldu. Yalan Rüzgarı vb diziler hayatımızın içine girdiler.
Özel kanallar ve beraberinde sürükleyici dizi filmler başlangıçta çok kontrollüydü. Yeni yeni alışıyorduk. Bizimkiler, Süper Baba, Ekmek Teknesi vb yapımlar bize ailece ekran başında olma olanağı sunuyordu. Müstehcenlik içerecek sahnelere tahammül yoktu. Bu türden şeylerle karşılaşınca Tv kapatılır ya da kanal değiştirilmesi icap olurdu. Bu süreç nasıl ilerledi de bizler bu hızlı ahlaki çöküntünün varlığına bu kadar çabuk alıştık? Ailece izlenebilecek sadelikte yapımlara artık izlenmiyor mu? 
Bilhassa popüler müziğin popüleritesini arttıran video klipler girdi hayatlarımıza. Her şarkının bir objesi vardı. Sonra şarkılar da objeleşti. Bu belki de çok daha önce oldu.  Mana değil , görüntü arar olduk. Kulaklarımız nasıl kirlendi? 
İnternet bu dönüşümlerin en hızlı versiyonuydu. Bilgisayarlar derken akıllı telefonlar ve sosyal medya... Bir gün herkes bir dakikalığına da olsa meşhur olacak dendi ve tüm mahrem alanlar, günlükler internette ifşa edildi. Bu meselede alt okumayı nasıl yapmalı? 
Yemekteyiz , BBG , Gelin Kaynana Programları , Giyim kuşam üzerine alt üst edilen onurların yarıştığı programlar, bir adada yarı çıplak ve aç gezinen insanlar... Normal şartlarda evimize misafir etmeyeceğimiz bu insanların hayatları bizlerin gündemine oturdu. Kültür sanat programları yok olmaya yüz tuttu. Bu dengesizliğin altında yatan sebep nedir sizce? Bütün bu soruların cevabı TRT Diyanet'te...EKSEN İNSAN TRT DİYANETTE 25 MART CUMARTESİ SAAT 17.00'DE

 


http://www.kadinhaberleri.com/televizyon-haberleri/eksen-insanda-bu-hafta-televizyon-ve-yeni-medya-konusulacak-h670955.html