Keşke Her Şehirde Olsa Diyeceğiniz Oyunsu Kentsel Tasarımlar
24.4.2018 15:00:00

Eğitimpedia -24 Nisan 2018  

Artık şehirlerde çok daha fazla insan yaşıyor. Ama şehir hayatı hiç kolay değil. Ömrümüzü geçirdiğimiz şehrin sokakları, günümüze güzellikler de katabildiği gibi, getirdiği zorluklar ruh halimizi negatif etkileyebilir. Sıra dışı banklar, akıllı sokak lambaları, eğlenceli bisiklet park yerleri ve daha birçok yaratıcı kentsel tasarım, şehirde yaşayan insanların ruh halini tamamen değiştirebilecek bir etkiye sahip.

İşte bir şehri daha keyifle yaşanabilir kılan, insan ve hayvan dostu yapan, çocuksu ve oyunsu etkisiyle insanların ruh halini değiştirebilen küçük ama etkisi büyük tasarımlardan örnekler...

1. Sokak köpeklerini beslemek için bir çözüm

Plastik boru, hayvanlara birkaç öğün yetecek kadar yemek alabiliyor. Hem yapması kolay, hem de ağaç ya da sokak lambası gibi her dikey yüzeye bağlanabiliyor.

2. Akıllı sokak lambaları

Bu sokak lambaları, altında durduğunuzda açmaya başlıyor. İşe giden insanların gününü ne kadar güzelleştirebileceğini hayal edebiliyor musunuz?

3. Yaya geçidinde karşıya geçmek için beklerken ping pong oynayın.

Bu buluş sayesinde, yeşil ışığı beklerken hiç sıkılmayacaksınız. Çünkü isterseniz yolun karşısında duran bir yabancıyla ping pong oynayabilirsiniz. Tek sorun, çok fazla eğlenip karşıya geçmeyi unutmanız olabilir!

4. Her şeyi şarj edebilen solar ağaçlarSolar ağaçlar gelecektir. Parkın orta yerinde şarjınız bitip telefonunuz kapanğında imdadınıza yetişebilirler. Ayrıca oldukça fütüristik ve sanatsal bir görüntüleri var.

5. Merdiven yerine kaydırağa buyurun!

Acelesi olanlar için harika bir çözüm gibi görünüyor! Merdivenlerden aşağı koşturmak yerine biraz oyunun tadını çıkarmak isteyenler için de ideal.

6. Şehrin tasarım kuş evleri

Danimarkalı tasarımcı, kuşları da şehir hayatına dahil etmek için harika kuş evleri tasarlıyor. Kuşların da şehirde iyi bir hayat yaşama hakkı var!7. Şelale salıncak

Merak etmeyin, kimse ıslanmıyor. Salıncak, siz tam yaklaşırken sular duracak şekilde tasarlanmış. yine de biraz adrenalinin tadını çıkarabilirsiniz.

8. Yol üzerinde mobil ATM

Yasal olarak ne kadar mümkün bilemiyoruz ama hayatı çok kolaylaştıracağı kesin.

9. Yüksek atlamada şehir rekoru

Dev bir atlet yüksek bir binanın tepesinden atlıyor. İzlemesi çok eğlenceli değil mi?

 

10. Ördeklere özel yol

Eğer yaşadığınız bölgede çok fazla ördek varsa, bu fikir bir gereklilik olabilir. Hayvanlar kurallara uymayabilir, ama bisikletçilere yavaşlamaları ve şehrin küçük sakinlerine dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatmak faydalı olacaktır.

 11. Ev rahatlığında bir otobüs durağı

Sanki hala anneannenizin evinde oturuyor gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Hatta otobüsün gelmesini beklerken onun en sevdiği kitabı bile okuyabilirsiniz.

12. Bisikletinizi orman hayvanlarına emanet edebilirsiniz

Bu bisiklet park yerleri sayesinde kendinizi ormanda bile hissedebilirsiniz. Bu renkli park alanı insanı neşelendiriyor.

 13. Salıncaklara dönüştürülen billboard'lar 

Gereksiz billboard'ları değerlendirmenin en iyi yolu ne olabilir? Elbette onları şehrin sakinleri için eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmek!

14. Gel otur biraz!

Taylan'da bir bank. Bu dev dişlerin arasına oturmaya cesaretiniz var mı?

15. Şehir merkezinde şekerleme yapmak

Hamaklar, her yeri daha sıcak ve rahat bir yere dönüştürüyor kesinlikle. Bir şehir merkezini bile! Hamaklarda yatan insanlar o kadar rahatlıyor ve sakinleşiyor ki, dönen sohbetlerin güzelliğini siz hayal edin.16. Işıklı tahterevallilerBu tahterevalliler sadece ışıklı değil, hareket etmeye başladıklarında müziği de başlatıyorlar. Şehir ortasında parti zamanı!

17.Yağmurdan koruyan banklar

Parka yürüyüşe çıkarken her seferinde hava durumunu kontrol etmek zorunda değilsiniz. Çünkü bu akıllı banklar hava tahminini yapıyor zaten! Tek sorun, yağmur yağdığında bankta oturacak yer bulamama ihtimalinizin olması.

18. Kaykaycılara özel otobüs durakları

Burası sadece otobüs bekleyenlerin değil, kaykaycıların da köşesi. Hatta en çok, otobüsünü beklerken kaykay becerilerini ilerletmek isteyenlerin.

19. Terkedilmiş merdivenlerdeki güneşlenme alanları

Hiçbir yere ulaşmayan merdiven basamaklarını kullanmanın harika bir yolu değil mi? İşte yaz aylarında şehrin ortasında güneş keyfi yapıp dinlenebileceğiniz bir yer.

 

Kaynak: https://brightside.me/creativity-design/20-urban-designs-we-should-have-in-every-city-497810/?utm_source=fb_brightside&utm_medium=fb_organic&utm_campaign=fb_gr_brightside