Kıssahanlık  Bitiyor mu ? Bu geleneğe neden sahip çıkmıyoruz ?
25.10.2018 12:17:00

Kıssahanlık en son 1890 lı yıllarda Kıssahan Mehmet Efendi ile son bulmuşken,Muharrem Dere el atmış bu işe. Ve kendisinden sonra da, birilerinin el atmasını istiyor.

 

 

Arapça “kıssa” ile Farsça “hân” (okuyan veya anlatan) kelimelerinden oluşan kıssahân, kıssa yani hikâye veya masal anlatan bir halk sanatkârıdır. Eskiden köylerde, şehirlerde, mahallelerde gezen,hikaye ve masal anlatan bu kişilerin sonuncusunu biz tanıyor ve biliyoruz.Sizlerle de tanıştırmak istedik.

Aslında, Muharrem Dere’yi, kendi anlatımı ile tanıyalım …

 “Merhaba ben, Muzaffer'den olma Mukaddes'ten doğma Neyzen mahlası ile bilinen Ali Muharrem Dere, İNSAN olmak İNSAN kalmak İNSAN göçmek, işte tüm gâyem ve davâm budur, gerisi lâf-ı güzaf...”

Yıllarca, bu ata mesleğini sürdürmek için, dere tepe gezmiş, binlerce gösteri yapmış. 30 yılı aşkın süredir, cebinden para harcayarak sanatını icra etmeye çalışmış.

Bağlama,saz,cümbüş,bendir ile bilgisayar ve teknolojiyi birleştirerek, üzerindeki kilolarca yük ile  Son Kıssahân olmaya devam etmiş. İnsanların her yaptıkları işi paketleyip, pazarladıkları bir dönemde, o içindeki Milli ve manevi duygulara kulak vermiş.

Ara sıra “bu işi bırakayım…” demiş ama sonrasında yine kıyamamış…

Yaptığı işe kıymet veren insanların yanında, firmaların , belediyelerin vs kıymet vermemesi de, bir o kadar garibine gitmiş. Devletten bir kuruş destek alamamak, yıllardır bu işi sürdürecek bir çırak bulamamak ise yüreğini dağlamış.

“Cezaevlerinde 2-3 saatlik ücretsiz programlar yaptım. Cezaevlerine gelen profesörlere veya şarkıcılara yüksek miktarlarda para verilirken bana bir şey verilmedi. Dünya umurumda değil ama hayat zor, geçinme mecburiyetim var. “

Muharrem Dere, sadece kendi gayretleri ile bu sanatı sürdürmeye çalışırken, gelecek bir destekten ümidi kesmiş ve “gölge etmesinler yeter.” Demeye başlamış. Bu arada, geçenlerde kendisini “Son Kıssahân” olarak tanıtan ve programlar yapmaya başlayan bir genci fark edince, bundan sonra adımı “İlk  Kıssahân” olarak değiştiriyorum. “ demiş.

Ustaya, sanata ve Son Kıssahân’a saygı bekliyoruz. Saygı ve tabi destek çıkacak kurum ve kuruluşlar. Bu sanatın da ellerimizin arasından kayıp gitmesine izin vermeyelim…

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=nPJ9i4n7VSs