Sabah yazarı skandalı köşesine taşıdı: Oscar'a aday ama daha gösterime girmedi!
31.8.2017 11:30:00

Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için "yabancı dilde en iyi film" adayı, Can Ulkay'ın yönettiği 'Ayla' filmi olmuştuMedya Radar »

31.08.2017 Perşembe,Sabah yazarı skandalı köşesine taşıdı: Oscar'a aday ama daha gösterime girmedi!'Ayla', Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar'da "yabancı dilde en iyi film" dalında Türkiye'yi temsil etmek üzere seçildi.

Film, 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden beyazperdeye taşındı. 

Ancak film daha Türkiye'de gösterime girmedi. Oscar'a adayı olması için en az bir salonda gösterime girmesi gerekiyor.

Sabah yazarı Mevlüt Tezel bu durumu köşesine taşıyarak, " Ama bir yerli filmin teknik olarak bir salonda gösterime girmeden Türkiye'nin Oscar aday adayı olarak açıklanması büyük bir skandaldır! Peki, kendi koyduğu kuralı uygulamayan seçici kurula nasıl güveneceğiz şimdi?" eleştirisinde bulundu.

İŞTE MEVLÜT TEZEL'İN O YAZISI:

Bu yıl Türkiye'nin En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar aday adayı;

'Ayla' filmi. Film, 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve 'Ayla' adını verdiği Koreli küçük kızın gerçek hikayesini konu alıyor. Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu ve Erkan Petekkaya'nın başrollerini paylaştığı filmin fragman görüntüleri iyi ama 'Ayla' Oscar adayı olur diye tahminde bulunacak bir veri yok.

Çünkü film gösterime girmedi.

Peki, gösterime girmeyen bir film nasıl Türkiye'nin Oscar aday adayı olabiliyor? Oscar aday adayını belirleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, gösterime girmiş filmleri değerlendirmek zorunda; kural böyle.
Muhtemelen film bayramdan sonra Türkiye'nin herhangi bir ilinde, tek bir salonda, formalite icabı gösterime girecek.

KURAL İHLALİ
Tek salonda yalandan gösterime girme olayını başlatanın Nuri Bilge Ceylan olması da ayrı bir ironi. 'Üç Maymun' da kural gereği tek salonda gösterime sokularak Türkiye'nin Oscar aday adayı oldu. Ama 'Üç Maymun' tek salonda dahi olsa gösterime girdikten sonra Oscar adayı olarak açıklandı.
Elbette 'Ayla' filmini seçici kurul izledi, aksini düşünmek bile istemiyorum!
Ama bir yerli filmin teknik olarak bir salonda gösterime girmeden Türkiye'nin Oscar aday adayı olarak açıklanması büyük bir skandaldır! Peki, kendi koyduğu kuralı uygulamayan seçici kurula nasıl güveneceğiz şimdi?