...

11.1.2017

DELİ GÜZİN ANA


Deli olmak garip bir şey, herkese nasip olmaz. Nasiplidir “Deli” olanlar. Velilik yolunda yürüyenler.18. Yüzyılda yaşayan ve gelenekleri, şiiri ve insan olmayı, babasından öğrenen Güzide Hanım’dan bahsedeceğiz size. Asıl adı Güzide, ama bir zaman sonra “deli Güzin Ana” olarak anılmaya başlamış. Delilik mi ? neden mi ? Neden derseniz cevabı açık. Deli Güzin Ana, Allah’tan başka kimseye güvenmemiş ve güvencesi hep Allah olmuş.Böyle olunca da, malı, mülkü, variyeti ne var ise fakir fukaraya dağıtmış.

İyi eğitim görmüş olduğu şiirlerinden anlaşıldığına göre, babası da variyuetli biriymiş. Ama O, Dünyadaki variyetin hiçbir işe yaramadığına kanaat getirmiş olmalı ki, mala mülke değer vermemiş.

Bir de derler ki, bir kusur gördüyse, hemen söyler, kusuru kimin yaptığına bakmazmış Belki de, “Deliliği” buradan geliyordur kim bilebilir ki ? Haksızlığı görüp de “Haksız” diyen kaç kişi var aramızda?


Tat kalmadı, sirke oldu şıralar.


Ben tabibim diye,yüzün karalar.


Yanlış merhem ile azdı yaralar.


Bir hazık Hekim-i Lokmana kaldı.


Babası Feyzullah Çelebi imiş. Deli Güzin Ana’nın mezarı, Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın içinde, Hazret avlusunun girişinde bulunuyormuş.


Sana bir nasihatım var,


Gel yanıma hele gardaş


Uzakta arayıp gezme!


Gitme elden ele gardaş!


 


Dünya acayip bir haldır.


Kimi elif, kimi daldır.


Bu bir başka  derin göldür,


Düşmeyesin göle gardaş.


Diyerek, acayip dünyanın hallerini, herkese anlatmış. Kendi zaten her şeyi baştan sona anlamış. Zamanında duyduğu dedikodular ile ilgili de, neler neler söylemiş.Yani aslında, şimdilerin deyimi ile “Harbi” kadınmış Deli Güzin Ana.Zaten “Atın iyisine Doru, insanın iyisine deli” demezler mi ?


Derler… Deli Güzin Ana’da biraz öyleymiş, demek ki. Bizim mahallemizde, semtimizde de yok mudur Deli Güzin analar… İyilik yapan, iyilikten anlayan, insana değer vereni haksızlığa karşı çıkan, akıllı kadınlar. O da 18. Yüzyılın akıllı kadınıymış demek ki…


Ölmeden önce ölmek, nefsin arzuladıklarına karşı durmak ve tasavvuf demekmiş işte Güzin ana. Böyle deliler hep çoğalsa da, Deli Güzin Ana’lar gibi analar alsa tarih sahnesindeki yerlerini. Rahmet ola, Güzin Ana’ya.

Şebnem Güler Karacan


 

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz