...

3.2.2017

BENİ BABAANNEM YA DA ANNEANNEM BAKSIN..

 

Serap Buharalı

Gündemde bir yasa var epeydir konuşulan tartışılan . Pilot şehirler seçildi bile. Uygulamalara başlanıyor ya da başlandı. Yasa torunlarının bakımında destek olan babaanne anneanneleri ilgilendiriyor. Devlet tarafından maddi destekle güçlendirilmiş bir kanbağı desteği bebeklerin bakımında. Anneler ise kadını koruyan pozitif ayrımcılık denilebilecek bir yasa değişikliklerini takip etmeli.. Yarım gün çalışma hakkı işte bunlardan biri . Harika bir tasarı.. Yıllar yıllar evvel mutlaka olmalı dediklerim arasındaydı. Şu an gerçekleşebilir olması ne güzel.

 

Yeni doğum yapan ve daha öncesinde çalışan bir kadının kafası çok karışık oluyor. Kendimden biliyorum bir kurumda yönetici eğitim koordinatörü müdür hepsi idim .Ve işimi seviyordum emek vermiştim sistem oturmuştu birde bir bebeğim olmuştu. Sevgili oğlum kucağımda evdeyken telefonla da olsa yığınla şey bana soruluyordu. Ve bir süre sonra kismende olsa işe gitmeye başladım derken zamanla iş saatlerim arttı… Ve sevgili oğlumla benim kadar özverili koşulsuz kim ilgilenebilir di.. Bu sorunun cevabı iki sokak ötede oturan annem ve Bursa da oturan kayınvalidem oldu ve dönüşümlü oğlumla ilgilenildi. Ve şu an 13 yaşlarında delikanlı olan oğlumun anneannesi babaannesi ile ilgili ilişkileri ideal denecek kadar iyi hatta aile kavramına düşkünlüğü önceliğide öyle. İlk aylar ilk yıllar ev sıcaklığında geçmeli.. Sıcak bir çorbayı ona kan bağı ile yakın bir kişi verebilir diye düşünüyorum. Bunu yaptığım eğitim ve seminerlerde de zikrediyorum sık sık.

1970 lerde çıkan bir terapi yönteminden bahsetmek istiyorum .İsmi Filial eğitim. Kanbağı ile iyileşme deniliyor. Bu terapinin çıkış noktası ebeveyn eğitimi. Bir çocuğu en iyi iyileştirecek olan kan bağı ile olandır deniliyor ve bu akım ile ailelere özellikle boşanmış ailelerde ane baba yitimlerinde de çocuğa bakan kişilere öğretilen bir grup eğitim çalışması. Bu eğitimi ben uygulamaya başladım birkaç yıldır ve inanılmaz derecede faydalı buluyorum. Çünkü çocuğa en yakın gelen kişi yine onu canından kanından gelen kişiler olabildiğini tecrübe ettim. Hem bir uzman olarak hem de bir anne olarak . Hani derler ya test edildi onaylandı.

 

Eğer annenin böyle bir imkanı yok ise kreşler veya bakıcılar tercih edilebilinir.

 

Birinci seçenek küçük bebeklerde annenin bildiği tanıdığı akraba bağı olan biri olmalı bu seçenek ruh sağlığı ve beden sağlığı yerinde bir anneanne veya babaanne olabilir. Bunu ebeveynler şöyle değerlendirmeli . Akılcı davranmalı kendisi ile büyük ebeveynin ile olan ilişkisine bakıp bu konuda karar vermemeli. Anne kayınvalidesi ile olan ilişki sistemi yada babanın kayınvalidesi ile olan ilişkisi farklı olabilir. Ama sağlıklı bir babaanne veya anneanne ile torunu ile olan ilişkisi sizin sübjektif ilişkinizden farklı olacaktır. Birde bu durumda doğumdan evvel bu şartlar oluşturulmalı emri vaki edilmemeli. Torununu bakmak rıza ile olunur. Bazen bu senin biricik torunun denilip karşı taraf bakma sorumluluğunu almadığında aile büyüğü kendini zorda hissedebilir. Ama şu bir gerçek ki bununla ilgili de yapılan bir çalışmada var. Bilimsel bir araştırma bulgularını incelemiştim yakın zamanda ve hatta sosyal medya sayfamdada paylaşmıştım .Torunlarına bakan dedeler hakkında. Torun bakma ömrü uzatıyor. http://bebegimlemutluyum.com/2016/12/23/torunlarina-bakanlar-daha-uzun-yasiyor/

 

Güzel bir çalışmadan da bahsedelim istersenin Türkiyenin bazı illerinde ki belediyelerin dede torun projeleri var. Bunlardan biride Esenler belediyesinin torunları ile vakit geçirmek isteyen büyüklerden yola çıkarak böyle bir merkez kuruulmuş .Merkez ile dedeler ile torunlar arasındaki ilişkiler yani kuşaklar arası iletişim güçlenerek unutulmaması ve yaşatılması gereken geleneklerimizin gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak. Umarım böyle projeler hızla artar. Ve bunun bir kenarından da bizler de tutarız.

 

Gelelim yasa nın içeriğine 0-2 yaş arası minik bebekleri kapsıyor bu maaşlı büyükebeveyn bakımı. 2 yaşına kadar olan bakım esnasında bakım desteği açısından devlet bir ücretlendirme yapıyor. Anneye de belli bir zaman diliminde doğum ve süt parası veriliyor. Ücretli ve ücretsiz izin imkanları verilmekte. İşi ile bebeği arasında arafta kalmış anneye yarım gün çalışma olanağı verilerek psikoloji korunmuş oluyor. Kreş arama derdi kreş şartları ise ülkemizde o da ayrı bir dert. Yakın zamanda çalışanlar için işyeri sahipleri tarafından işyerinde kreş zorunluluğu getirilmişti.Ne kadar uygulandı bilmiyorum ama bu koşulların sağlanması çok zor. Birde birçok bebeğin bulunduğu ortamlarda aşırı özen gerekir bakım ilgi açısından . Bir bakıcın 2-5 bebeği baktığı ortamlar oluyor. Oysaki gelişim psikolojisindeki bir çok kuram da bahsedilen şudur ki ilk bir yıl özellikle birebir bakım ilgi önemlidir. Bu durumda büyük ebeveynlerin torunları ile ev içinde bu ortamı daha resmileştiren desteklendiren bir maddi desteği olumlu faydalar sağlanabilinir . Her yasa ve uygulamada açık yerler olabilir . Kişiler tarafından istismar edilmeden uygulanması durumunda kreş yerine evde birebir bakımın çocuğun kendi tanıdığı bildiği biri tarafından karşılanmasına alternatif sağlanabilir.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz